Poradenstvo

Obsah rubriky

Chrípka

ProbiotikáChrípka

Nepodceňujte príznaky chrípky.

Na rozdiel od prechladnutia nás môže chrípka nepekne potrápiť aj niekoľko týždňov, najmä vtedy, ak sa nebudeme správne liečiť.

Ide o vysoko nákazlivé vírusové ochorenie s nečakaným začiatkom, vysokou horúčkou a napadnutím dýchacích ciest. Pravidelne bývajú prítomné bolesti svalov a kĺbov, prípadne bolesti hlavy. Prenos ochorenia sa uskutočňuje kvapôčkovou nákazou a inkubačná doba je 1 – 3 dni. Toto ochorenie sa od iných ochorení dýchacieho systému líši tým, že na začiatku prevládajú celkové príznaky a príznaky zo strany dýchacieho systému sa pridružia až neskôr. Chrípka je riziková najmä svojimi komplikáciami ako je napríklad postihnutie srdca alebo nervového systému, zápal pľúc.

Prečo vznikne?

Ochorenie spôsobuje orthomyxovírus, ktorého typickou vlastnosťou je veľká premenlivosť (variabilita) antigénnych vlastností (vlastnosti, ktoré v tele vyvolávajú tvorbu protilátok). Táto variabilita spôsobuje opakované epidémie v 1-3 ročných intervaloch (menšie zmeny v antigénnych vlastnostiach = drift) alebo pandémie v asi 10-ročných intervaloch (zásadné zmeny antigénnej štruktúry = shift). 

Prenáša sa slinami, dýchaním, kýchaním, kašľaním, dotykmi špinavých rúk, materským mliekom.

Podpora liečby chrípky


CESNAK

Dva na jemno pokrájané strúčiky zapite pohárom vody – dávku zopakujte 2-3 krát denne. V žiadnom prípade neužívajte surový cesnak nalačno. Alternatíva: cesnakové tobolky alebo kapsule. Cesnak neužívajte spolu s probiotikami – dramaticky zhorší ich vyhliadky na prežitie.

SELÉN

100-200 mcg denne prvých 5-7 dní, potom ešte týždeň 100 mcg/deň.

PROBIOTIKÁ

4-10 miliárd baktérií v jednej dávke 3 x denne s jedlom.

LIEČIVÉ BYLINKY

Cmúľajte skorocelové pastilky s materinou dúškou bez cukru každé 3-4 hodiny.

VITMÍN C

200-500 mg s každým denným jedlom – len ak nemôžete prijímať prirodzené zdroje vitamínu.

ZINOK

Počas prvých troch dní infekcie cmúľajte pastilky s obsahom zinku 5-15 mg každé 3-4 hodiny alebo užívajte zinok v tabletách 50-100 mg denne prvých 7 dní, potom 30 mg/deň. Zinok neužívajte spolu s citrusmi alebo šťavami z citrusov – oslabujú jeho účinok. 

V zahraničí už existuje aj úspešne odskúšaný zinok vo forme gélového spreju do nosa – veľmi účinne podporuje liečbu infekcií horných dýchacích ciest. 

Pri týchto zvýšených dávkach je osobitne dôležité, aby ste uprednostnili pikolinát alebo glukanát zinku, pretože síran železnatý dráždi žalúdok.Probiotiká

Obnoviť črevnú mikroflóru po užívaní antibiotík nie je vôbec zložité. Povieme vám, ako na to.

Jeseň a zima sú rajom pre spotrebu antibiotík. Tie nás síce ľahko vyliečia z angín i ďalších neduhov, zároveň však po sebe zanechajú v našom tele tak trochu spúšť. Ničia totiž aj prospešné baktérie: laktobacily a bifidobaktérie, ktoré sa nachádzajú v črevách.

Črevná mikroflóra

Laktobacily a bifidobaktérie sú mikroorganizmy, ktoré tvoria prirodzenú črevnú mikroflóru, riadia správnu činnosť čriev a sú kľúčové nielen pre harmonické trávenie. Ak ich ale črevná mikroflóra neobsahuje dostatok, črevá nepracujú správne, čo vedie k dlhodobým tráviacim ťažkostiam. Ich nedostatok sa môže prejaviť aj ďalšími, zdanlivo nesúvisiacimi príznakmi, keďže viac ako polovica všetkých imunitných buniek organizmu sa nachádza práve v črevách.

Ak nemáme v poriadku imunitu, stávame sa ľahkým terčom pre napadnutie choroboplodnými organizmami. Ak teda imunitu po dobratí antibiotík nedáme čo najrýchlejšie do poriadku, môže sa nám stať, že čoskoro budeme brať ďalšie antibiotiká kvôli opakovanej angíne či iným bakteriálnym infekciám. Preto sa odporúča neváhať s obnovou črevnej mikroflóry.

Probiotiká sú obsiahnuté v našej prirodzenej strave, napríklad v jogurtoch, kyslých mliečnych výrobkoch, kvasenej zelenine a v potravinách obohatených o laktobacily a bifidobaktérie. Ich vhodným zdrojom sú v súčasnej dobe výživové doplnky, a to vzhľadom k špeciálnemu zloženiu obsiahnutých kmeňov, vysokému obsahu prospešných baktérií a ľahkej aplikácii.

Odborníci dospelým aj deťom odporúčajú užívať spolu s antibiotikami aj laktobacily a bifidobaktérie. Je vhodné ich nasadiť hneď na začiatku liečby antibiotikami a po jej ukončení ich užívať ešte aspoň týždeň. Každopádne, ani ich dlhodobé užívanie nie je vôbec na škodu.

Obnoviť črevnú mikroflóru po užívaní antibiotík teda nie je vôbec zložité :-)


 

Webmaster

GASTROENTEROLG s.r.o. Nov Zmky                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            
  
                                                                                                                                                                                                                                                                   

Táto stránka používa súbory cookies. Ak ich chcete zakázať, musíte tak urobiť vo svojom prehliadači
Copyright © 2017 Slovakiapharm. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je voľne šíriteľný softvér vydaný podľa licencie GNU General Public.